- 1. Podróżnicy - 3-4 -latki
- 2. Badacze - 6-latki (gr. integracyjna)
- 3. Tropiciele - 5-6 -latki (gr. integracyjna)
- 4. Skrzaty - 3 - 4 -latki (gr. integracyjna)
- 5. Czarodzieje- 3 - 4 -latki
- 6. Bystrzaki - 4 - 5 -latki (gr. integracyjna)
- 7. Smerfy - 5-6-latki
- 8. Zuchy - 4 - 5-latki
- 9. Poszukiwacze - 5 -latki
- 10.Krasnale - 3 - 4-latki
- 11. Aniołki - 6 -latki
8. Zuchy - 4 - 5-latki
Nauczycielka: Aneta Zadworna
-----------------------------------------
GODZINA DOSTĘPNOŚCI
Aneta Zadworna - wtorek 12.30 -13.00
czwartek 15.00 - 15.30
Zuchy choć serca małe mają
swoją wdzięczność Polakom – bohaterom wyrażają
W ostatnim tygodniu października w związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych mieliśmy okazję, aby we wtorkowe przedpołudnie (tj. 29.X) pójść na Cmentarz Parafialny w naszym mieście. Celem naszego wyjścia były miejsca upamiętniające osoby bądź wydarzenia związane z historią naszego kraju. Nasze światełka pamięci zapaliliśmy przy mogiłach żołnierzy walczących o wolność naszej Ojczyzny oraz złożyliśmy kwiaty, a przy Szkole Podstawowej Nr 2 przy pomniku Papieża Polaka Jana Pawła II.
Mamy nadzieję, że pamięć nasza będzie zawsze żywa i pełna podziwu dla tych, których nie ma już wśród nas za ich odwagę bądź też oddanie życia za wolność naszego kraju.
Łapy, łapy cztery łapy, a na łapach pies kudłaty
Dzień Kundelka obchodzony 25 października, to wyjątkowe święto wszystkich psów nierasowych, popularnie zwanych właśnie kundelkami.
Ten właśnie dzień był okazją, aby odwiedzili nas wyjątkowi goście – pies Dżony ze swoją właścicielką, siostrą Różyczki z naszej grupy. Dżony nie jest kundelkiem, jednak swoją obecnością i dość żywiołowym temperamentem wniósł wśród nas wiele radości. Poznaliśmy także zakres obowiązków jakie wiążą się z chęcią posiadania psa, jego potrzebami oraz upodobaniami. Najwięcej przyjemności sprawił nam moment, kiedy Dżony poszukiwał smacznych kąsków skrywanych w naszych dłoniach. Każdy z nich bardzo szybko znikał w jego mordce. Nie zabrakło też wspólnych zabaw z aportowaniem. Te chwile na długo zapadną nam w pamięci.
Na zakończenie naszego spotkania wybraliśmy się z gośćmi na wspólny spacer, którego przewodnikiem był oczywiście Dżony.
Serdecznie dziękujemy Pani Sylwi, za poświęcony nam czas oraz możliwość doświadczenia pozytywnych relacji płynących od czworonożnego przyjaciela człowieka.
W środowe popołudnie 23 października uczestniczyliśmy razem z naszymi Rodzicami w modlitwie różańcowej w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszym mieście. Tego właśnie dnia jako społeczność przedszkolna zostaliśmy zaproszeni, aby zgromadzić się w kościele.
Przez wstawiennictwo Maryi przedstawialiśmy prośby ukryte w naszych sercach.
Dziękuję zarówno Dzieciom jak i Rodzicom za Waszą obecność i wspólną modlitwęMniam, mniam, pyszne śniadanko
W dniu dzisiejszym, 23 października zmieniliśmy formułę śniadania. Za sprawą ,,Dnia zdrowego śniadania", przybrało ono formę szweckiego stołu. Każde dziecko samodzielnie, zgodnie z jego preferencją smakową układało na kanapeczce wybrane produkty. Dowolnie łącząc je, tworzyło ulubione smaki.To właśnie dlatego, nawet bez zachęty Pań, wszystko znikało w mig. Niby te same produkty jak co dzień, a smakowały jakby inaczej, wybornie.😋Z piosenką na ustach …
W dniu 22 października w naszej placówce odbył się Przegląd Piosenki Patriotycznej. Dla nas Zuchów, była to także okazja, aby podczas przygotowań przypomnieć sobie wiadomości dotyczące naszej Ojczyzny, m.in. wyglądu flagi, godła, znaczenia tego, że żyjemy w wolnym kraju.
Naszą grupę dzielnie reprezentowały – Oliwka, Emilka i Nikolka, które z odwagą i radością zaśpiewały piosenkę pt. „Polska to nasz kraj”.
BRAWO, BRAWO dziewczynki
Nasza piękna jesień
Tak niewiele potrzeba,
gdy jesień wkoło zawita,
barwi liście na drzewach
nas ich urokiem zachwyca.
Zaprasza małych i dużych,
by razem móc z nimi się bawić,
wystarczą słońca promienie
i uśmiech na twarzy się zjawi.
Pobyt na świeżym powietrzu, o ile pozwala pogoda jest nieodłącznym punktem naszego dnia w przedszkolu. Obecna aura mimo zakończonego już lata pozwala nam w pełni z tego korzystać. Poza obserwacją zmieniającej się dokoła przyrody, chwytaniem witaminki D mieliśmy także okazję skorzystać ze wspólnych jesiennych zabaw. Jesteście ciekawi jakich? Zapraszamy do naszej galerii
Gdy książkę do ręki bierzesz,
świat bajki przed sobą otwierasz,
kartkę po kartce przemierzasz,
i patrzysz co w niej się zawiera.
Lecz gdy książkę odłożyć potrzeba,
a potem znowu do niej powrócić,
przyda się miejsce to jakoś zaznaczyć,
by z bajką w dalszą drogę wyruszyć.
Wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny na „Bajkową zakładkę do książki” był inspiracją do wspólnej pracy dziecka z rodzicem. W naszej grupie 4 wyjątkowe zakładki dostarczyły dziewczynki – Nikolka, Jadzia, Nadusia i Sylwunia. Bardzo nam się podobały.
Po ogłoszeniu wyników konkursu 21 października wśród prac nagrodzonych znalazła się zakładka Jadzi, za którą otrzymała wyróżnienie.
Wszystkie dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Kochani Rodzice
Serdecznie dziękuję Państwu za zaangażowanie, ciekawe pomysły i poświęcony czas
Dziękujemy organizatorom – Pani Ani i Monice
18 października w związku z przypadającym w/w dniem wybraliśmy się do miejscowego Urzędu Pocztowego. Niewiele z nas wiedziało, jakie przeznaczenie ma ta instytucja, dlatego tym bardziej z zaciekawieniem ją poznaliśmy. Będąc na miejscu, zobaczyliśmy w jakim celu przychodzili na pocztę inni ludzie. My zdecydowaliśmy, że wyślemy list i zakupimy książeczki do kolorowania oraz czytania. Stanęliśmy w kolejce do okienka pocztowego w celu dokonania opłaty, a następnie wspólnie napisaliśmy wiadomość, którą wysłaliśmy do wyjątkowego adresata. Poznaliśmy dzięki temu jakie czynności trzeba wykonać i jaką drogę pokonuje list od nadawcy do niego. Jeśli jesteście ciekawi, kim była ta Osoba zapraszamy do galerii zdjęć.
Dziękujemy za możliwość skorzystania z pomocy i uprzejmości pracowników Urzędu Pocztowego i życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy oraz dostarczenia wszystkich przesyłek do właściwych rąk.
17 października gościliśmy w naszych przedszkolnych progach babcię Józia – Panią Danielę, która odwiedziła nas, aby przeczytać nam ciekawą historię ze zbioru Bajek terapeutycznych autorstwa Marii Molickiej „Rycerz i jego giermek”. Pani Daniela swoim ciepłym i przemiłym głosem z każdym zdaniem opowiadania wprowadzała nas w bardzo ważny temat, jakim jest higiena jamy ustnej i konieczność jak najszybszej wizyty u stomatologa, kiedy wymaga tego sytuacja. W oparciu o przygodę głównego bohatera i wspólnej rozmowy z babcią Józia zgodnie stwierdziliśmy, że nie ma się czego obawiać, bo właśnie stomatolog jest wtedy tą osobą, która potrafi nam pomóc.
Wyrazem naszej wdzięczności dla Pani Danieli za poświęcony nam czas był Medal – Odznaka Przyjaciela Książek oraz słowa podziękowania i zaproszenie do ponownego odwiedzenia.
Bardzo dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do nas także inne chętne osoby, chcące włączyć się w poobiednią przygodę z interesującą książką
Obchody związane z tym świętem miały miejsce 14 października br. Dzień ten był okazją, aby wspólnie jako społeczność przedszkolna spotkać się w holu naszej placówki, gdzie czekała niespodzianka przygotowana przez Panią Dyrektor. Był to spektakl pt. „Kozucha Kłamczucha” w wykonaniu aktorów Białostockiego Studia Arena. Po jego zakończeniu Pani Dyrektor skierowała do wszystkich obecnych dzieci, nauczycieli, pracowników obsługi oraz rodziców serdeczne życzenia oraz słowa podziękowania za codzienną pracę niesioną na rzecz dzieci oraz placówki.
Drodzy Rodzice!
W imieniu własnym, Pani Ani oraz osób, które otrzymały ciepłe i zapadające w serce słowa od dzieci i przedstawicieli Grupowej Rady Rodziców bardzo serdecznie dziękujemy.
Dziękuję również Państwu za owocną współpracę, wszelką pomoc, uśmiech, zrozumienie i zaufanie którym obdarzacie Państwo nasze przedszkole powierzając nam swoje dzieci.
11 października był dniem kiedy piątkowe przedpołudnie spędziliśmy w pięknych okolicznościach przyrody, miejscu prowadzonego z pasją i zaangażowaniem przez Panią Annę Gawlik. Przekraczając bramę posesji zobaczyliśmy piękny ogród i znajdujące się w nich rośliny. Jednak żeby poczuć ich piękno także zapachowe musieliśmy trochę poczekać, gdyż uniemożliwił nam to drobny deszczyk. Ale nie narzekaliśmy, ponieważ gospodyni tego miejsca zaprosiła nas do pięknie stylizowanej stodoły, gdzie mogliśmy oglądać sprzęt, który służył kiedyś ludziom przy wykonywaniu szeregu prac gospodarczych i polowych. Następnie udaliśmy się do zachowanego na posesji domu rodzinnego naszej gospodyni, w którym oglądaliśmy wystrój poszczególnych izb (dzisiaj powiedzielibyśmy pokoi). Zaskoczeniem było dla nas jedno z nich, w którym mieściła się kiedyś szkoła, a właścicielka zadbała o to by zgromadzone tam ławki, kałamarze, zdjęcia, gęsie pióra do pisania w jak najbardziej obrazowy sposób nam to pokazały.Kolejnym naszym punktem podczas pobytu w Złotorii był już upragniony przez wszystkich spacer po ogrodzie . Podziwialiśmy w nim piękny świat roślin, oglądaliśmy z bliska rodziny ślimaków oraz zdjęcia szkodników, które u Pani Ani w ogrodzie też się pojawiają. Niezwykłym dla nas miejscem było również poletko lawendy, gdzie wśród znajdujących się roślin unosił się charakterystyczny dla tej rośliny zapach. Ogród Pani Ani to także przepiękne zakątki do wykonywania sesji zdjęciowych, których mieliśmy okazję spróbować. Wiele radości dały nam także wspólne zabawy m.in. odgadywanie nazw warzyw z zasłoniętymi oczami, bądź rozpoznawanie po zjedzonym ich kawałku. Po tych wszystkich atrakcjach ponownie wróciliśmy do pokoju gościnnego (tj. stodoły), gdzie zjedliśmy zabrane ze sobą z domu II śniadanie. Następnie udaliśmy się do ogrodu, aby z właścicielką pozbierać listki, kwiatki, które posłużyły nam do wykonania kolorowych witraży na okno. W skupieniu i z niezwykłym zaangażowaniem wykonaliśmy przepiękne prace. Będą nam zdobiły okno w naszym domu i przypominały to wyjątkowe miejsce.
Jednak wszystko co dobre, kiedyś się kończy. I tak nasz pobyt w Złotorii dobiegł końca. Dziękując Pani Ani za ciekawie i aktywnie spędzony czas w otoczeniu pięknej przyrody wróciliśmy do przedszkola. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję ponownego przyjazdu, może tym razem inną niż jesień porą roku.
10 października odwiedziliśmy placówkę Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Obecność nasza związana była z przypadającym w tym dniu DNIEM DRZEWA. W sali konferencyjnej w/w placówki uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych, podczas których wzbogaciliśmy swoją wiedzę o treści dotyczące lasu m.in. jego warstwowej budowy, wybranych gatunków drzew, roślin i zwierząt. Za pomocą naszych zmysłów mieliśmy również możliwość bezpośredniego zobaczenia, dotknięcia, powąchania naturalnych okazów wybranych gałązek drzew liściastych oraz iglastych a także ich owoców oraz fragmentów runa leśnego. Zwieńczeniem spotkania było własne wykonanie kolorowego listka, które następnie ułożyliśmy w piękną koronę jesiennego drzewa.Nasze działania zakończyliśmy wspólną zabawą przy dźwiękach jesiennej piosenki.
Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Ostrów Mazowiecka, a w szczególności Pani Paulinie Latańskiej i Panu Albertowi Borkowskiemu za możliwość udziału w ciekawych zajęciach przybliżających treści przyrodnicze oraz wspólnie i twórczo spędzony czas.
Dzisiaj, tj. 09 października, gościliśmy w naszym przedszkolu panią Joannę- ratowniczkę medyczną.
Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze specyfiką zawodu ratownika medycznego oraz przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy, a także prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
Zuchy z zainteresowaniem słuchały wskazówek pani Joanny, by móc potem zdobytą wiedzę przełożyć na ćwiczenia na fantomie.
Wykazały się również wiedzą na temat numerów alarmowych. Za swoje zaangażowanie, wiedzę i umiejętności, otrzymały odznakę ,,Małego Ratownika".
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Joannie za wizytę i cenne wskazówki, do których z pewnością niejednokrotnie będziemy wracać na zajęciach.🤗Na grzyby przyszedł czas – las zaprasza nas
W dniu 7 października nasz przedszkolny hol jak piękna polana w lesie był miejscem, gdzie spotkaliśmy się z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej mieszczącej się w naszym mieście. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska bogaty wachlarz różnych okazów grzybów, które możemy znaleźć w naszych lasach. Wśród zbiorów znalazły się grzyby jadalne ale także i trujące. W dość obrazowy sposób dowiedzieliśmy się, które z nich lepiej zostawić w lesie, a które bezpiecznie można włożyć do koszyka. Ważnym elementem na który została zwrócona uwaga był temat odpowiedniego i bezpiecznego ubrania na leśne wędrówki, które zabezpieczy nasze ciało przed kleszczami.
Mamy nadzieję, że treści zawierające ABC Małego Grzybiarza pozwolą nam spokojnie wybrać się z najbliższymi na niezapomniany wyjazd do lasu oraz owocne grzybobranie.
Dziękujemy pracownikom PSSE za cenne wiadomości i udostępnienie Mobilnej Wystawy Grzybów.
Ta ogólnopolska akcja doczekała się już VIII edycji, która odbyła się 4 października. W tym dniu nasza grupa po wprowadzających w tematykę zagadnieniach, dotyczących sytuacji środowiska naturalnego w otoczeniu człowieka, zgodnie podjęła chęć częściowego oczyszczenia terenu przy ulicy Ptasiej. Wyposażeni w rękawiczki jednorazowe i worki na śmieci udaliśmy się w wyznaczone miejsce. Sprawnie i dokładnie zebraliśmy znajdujące się tam śmieci, których było dość sporo. Od razu pojaśniało i zrobiło się przyjemnie. Mamy jednak świadomość, że nasza planeta ma znacznie więcej takich miejsc, gdzie potrzebne są takie działania. Jesteśmy dumni, że chociaż odrobinę mogliśmy przysłużyć się i ulżyć naszemu najbliższemu środowisku. Brawo Zuchy!
Każdy przedszkolak dobrze wie ,że kiedy 20 września zbliża się, od maluszka aż po starszaka wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka. Nasze przedszkolaki z grupy VIII ,,ZUCHY,, świętowanie rozpoczęły już w ranku od nadmuchania kolorowych baloników i wspólnej dekoracji sali. Pogoda nam dopisała i dlatego po smacznym śniadaniu wyruszyliśmy na pięknie udekorowany plac zabaw, gdzie czekało dzieci wiele atrakcji i wesołych zabaw z chustą animacyjną.Zuchy otrzymały medale z życzeniami i upominki. Był to dzień pełen radości i uśmiechu
,,Międzynarodowy Dzień Kropki"
W dniu dzisiejszym ubrania wszystkich pokrywały kropki: małe, duże, czarne, białe, kolorowe.
Zapytacie dlaczego?
Ponieważ celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. To dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Śzukaliśmy ich na obrazkach ruchu ulicznego, w książeczkach, znakach drogowych i sygnalizatorze na skrzyżowaniu ulic. Wszystko po to by użyć ich do samodzielnego wykonania papierowych sygnalizatorów świetlnych. Na zajęciach poznaliśmy również genezę tego święta.,,Wróciliśmy do przedszkola"
Mimo, iż jeszcze lat dużo nie mamy,
to w podskokach do przedszkola z radością wracamy.
Przywitaliśmy zabawki, gry, lalki i misie,
nowych kolegów, koleżanki, panią Anię i panią Jadwisię.
Czas nam mija szybko bawiąc się wspaniale i dlatego o domku nie myślimy wcale.
Naszą panią Anetkę bardzo pozdrawiamy
z utęsknieniem na jej powrót wszyscy już czekamy.🥰